PortalliForumPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 RRUSHI TE SHPETON NGA KANCERI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
sykaltri
Admin


Numri i postimeve : 48
Join date : 15/02/2008

MesazhTitulli: RRUSHI TE SHPETON NGA KANCERI   Sat Feb 16, 2008 12:48 am

Shkencėtarėt pohojnė se nga tė gjitha lėngjet e frutave, lėngu i rrushit ėshtė mė efikasi kundėr kancerit dhe sėmundjeve tė zemrės. Kjo, sepse nė kėtė lėng ka njė pėrqendrim shumė tė madh antioksidantėsh, tė cilėt neutralizojnė "radikalet e lira" qė janė shkaktarėt e plakjes dhe lindjes sė sėmundjeve kanceroze.
Rrushi ėshtė shumė i pasur me glukozė, fruktozė, acide organike, kripėra minerale, kalium, kalcium, natrium, magnezium, pektinė dhe vitamina. Pikėrisht pėr kėtė arsye, mjekėt e rekomandojnė nė rastet e anemive dhe ērregullimeve tė sistemit nervor, nė stadet fillestare tė tuberkulozit, si dhe nė shumė sėmundje tė stomakut dhe zorrėve. Vitin e kaluar, shkencėtarėt bėnė edhe njė zbulim tjetėr shumė tė rėndėsishėm: Ata qė pinė lėng rrushi tė paktėn tri here nė javė, kanė mė shumė shanse pėr t’i shpėtuar sėmundjes sė Alzhejmerit. Vlerat e lėngut tė rrushit, shkencėtarėt i kanė zbuluar nė mėnyrė eksperimentale.

Bashkėpunėtoret e Institutit Glazgou, pėr shembull, studiuan 13 lėngje tė ndryshme frutash: Tė shegės, tė qitros, mollės, ananasit, domates, si dhe disa kombinacione midis tyre. Lėngu i rrushit zuri vendin e parė.


Profesori Allan Krozir, udhėheqės i kėtyre studimeve, thotė: “Dihej edhe mė parė se antioksidantė, nė sasi tė mėdha, pėrmban edhe ēaji e vera, por dobia e njėrit lėng apo e tjetrit varet jo vetėm nga sasia e antikosidantėve, por edhe nga lloji i tyre. Prandaj ėshtė mirė qė njeriu tė hajė tė paktėn pesė lloje frutash dhe domosdo, nga njė gotė lėng rrushi ēdo ditė. E vetmja “e metė” e lėngut tė rrushit ėshtė se ai ka shumė energji: Njė litėr lėng rrushi krahasohet me 650 gramė mish viēi ose njė litėr e 700 gramė qumėsht… Kėtė fakt s’kanė si tė mos e mbajnė parasysh ata qė shtojnė shumė nė peshė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://kosova.mygoo.org
 
RRUSHI TE SHPETON NGA KANCERI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kryqi i Kuq Shqiptar: Kush dhuron gjak shpėton njė jetė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: SHKENCA :: Mjekėsia-
Kėrce tek: